Francie a Itálie – recenze z okružní plavby lodí Costa Magica
V květnu 2008 jsem využila nabídku lodní společnosti Costa Crociere na okružní plavbu Středozemím. Společnost nabízela několik druhů a typů okruhů i lodí. Lze absolvovat plavbu přes Barcelonu, Marseille, Savonu, Neapol, Palermo, Tunis a přes Palmu zpět do Barcelony. Je možné se nalodit v kterémkoliv přístavu, kde loď kotví. Já bych se s Vámi ráda podělila o zážitky z plavby, která začínala v Marseille, pokračovala do Savony, Neapole a skončila v Palermu.
Termín plavby
Plavby jsem se zúčastnila v tomto termínu: 1. 5.– 4. 5. 2008.
Od příletu po nalodění
Po příletu do Marseille jsme si vzali z letiště taxi, s kterým jsme dojeli až do přístavu, kde se nacházel odbavovací terminál na loď. Nejdříve jsme odevzdali zavazadla označené štítkem z lodního lístku a odebrali jsme se do odbavovací haly, kde jsme museli vyplnit ,,Embacktion coupon,, a ,,cruise ticket,,. Po odevzdání těchto formulářů a pasové kontrole nám byla vydána karta Costa Magica, která sloužila jak k otevírání pokoje tak i na zaznamenání veškerých útrat na lodi. Než se vyšlo z odbavovací haly, mohli jsme se nechat vyfotografovat se zaměstnanci lodi Costa Magica v námořnických oblecích a potom si na lodi tuto fotku koupit (za cca 9 EUR/foto). Asi 3 hodiny před odplutím nám pak už nic nebránilo vstoupit na loď do ,,tender embarktion,, - místa pro nástup a výstup z lodi na nejnižší palubě. Při vstupu jsme se museli prokázat kartou Costa Magica zaměstnanci u turniketu, čímž asi evidoval naše nalodění, a karta vlastně potvrzovala naší identitu na lodi. Veškeré vstupní formality byly dost podobné běžným procedůrám jako u klasické letecké dovolené. Následovala další pasová kontrola a rentgenová kontrola zavazadel. Tato prohlídka se dělala při každém nástupu na loď. První dojem při vstupu na loď byl trochu rozpačitý - dlouhé fronty lidí u recepce s dotazy o informace... Ale brzy se nás ujal steward, doprovodil nás do naší kajuty, kde již na nás čekala naše zavazadla.







Okružní plavba – loď Costa Magica – vybavení
Každý nově naloděný klient musel absolvovat bezpečnostní školení v záchranných vestách, k tomu nás vyzval lodní rozhlas. Také jsme si museli nechat dojít aktivovat naší magnetickou Costa Magica kartu, abychom si na ni mohli nechat zapisovat nápoje, které jsme si dopřáli v barech a další služby. Co se týče houpání, tak tyto velké lodě bývají vybaveny stabilizátory, které podporují příjemnou a klidnou plavbu. V případě nevolností na lodi fungovala nonstop recepce, odkazující na lodního lékaře. Loď byla dlouhá 27 metrů, široká 35 metrů a vysoká 60 metrů. Měla 13 palub, 14 výtahů, kolem 1300 kajut, z toho 464 s balkonem, 58 apartmánů, které měly všechny balkon. Pohybovala se rychlostí až 22 uzlů. Napětí na lodi bylo 110/220 V. Většina prostor byla nekuřáckých, ale byly zde i bary, kde se mohlo kouřit a několik vyhrazených kuřáckých zón. Byla zde k dispozici nonstop prádelna a dokonce i kaple. Loď byla vybavena i pro skutečně náročnou klientelu a byla vyzdobena ve stylu míst italské pevniny. Posádku lodi z větší části tvořili Filipínci, Indové a jihoameričané (dle mého odhadu). Během plavby na moři jsem neměla žádný signál u mobilního operátora. Loď většinou odplouvala kolem 18 hodiny, přes noc plula a ráno kolem 7.-8. hodiny připlouvala do přístavu.



















Lodní pokoje
Kajuta na lodi byla moc pěkná a čistá, vypadala přesně jako hotelový pokoj s balkónem, klimatizací, TV se satelitem, s možností pustit si uložený film nebo pohádku za poplatek. V pokoji jsme objevili také ,,lodní noviny“,.Na každém pokoji fungoval v TV systém, který umožňoval si rezervovat prohlídku lodi s průvodcem, sledovat trasu lodi a kontrolovat svůj učet na kartě. Na lodi byly vnitřní kajuty, vnější kajuty s balkonem nebo jen s menším kulatým oknem a také apartmány. Viděla jsem všechny typy těchto kajut. Dalo by se říci, že s vyjímkou balkonu nebo okna byly vnitřní a vnější kajuty stejně vybaveny. Měly klimatizaci, fén, trezor, minibar, telefon s možností mezinárodních hovorů, satelitní TV a rádio. Všechny kajuty měly samozřejmě vlastní sociální zařízení včetně sprchy. Apartmánů bylo několik typů na výběr - až po velmi luxusní, které byly prostornější, s většími balkony s polohovatelnými lehátky a v koupelně s vanou se sprchou a hydromasážní vanou. Přistýlky pro děti zde byly řešeny takovými závěsnými palandami, které se mohly během dne sklopit ke zdi, čímž se v kajutě udělalo více prostoru. Všechny pokoje měly 24hodinnový servis (v každé kajutě byla vizitka Vašeho kabinového stewarda). My jsme měli pokoj s balkónem, který jsme velmi ocenili, dokonce při plavbě mezi Savonou a Neapolí jsme z balkonu pozorovali delfiny, kteří s námi pluli podél lodi. To byl moc pěkný zážitek.











Lodní noviny
V pokoji jsme měli každý den nové ,,lodní noviny – TODAY“, které byly k dispozici v několika světových jazycích. V novinách byly veškeré denní informace – jako například v kolik se bude odplouvat, jak dlouho a kam se popluje, v kolik hodin je možně opustit loď na prohlídku města a kdy se nejpozději zase vrátit, dále informace o akcích, které se ten den budou na lodi dít. Upozornění na důležitá místa a ostrovy, kolem kterých se v určitém čase popluje a též informace o času a místech možného stravování. V novinách se uváděly také informace o případných změnách trasy z důvodu nepřízně počasí, ale též nabídky slev v lodních obchodech - např. sleva na Swarovski šperky, aukce na obrazy z galerie...atd. Pokud jsme si nevěděli rady, mohli jsme se obrátit na recepci, která fungovala 24 hodin denně.
Zábava na lodi
Na lodi bylo široké spektrum zábavy - od fitness včetně venkovní běžecké dráhy, přes finské a turecké parní lázně, relaxační salón, kosmetický salón a kadeřnictví, po barokní dvouposchoďové divadlo Urbino, kde se konaly každý večer nějaká představení - jako například opery, kabarety či varieté. Na lodi byla také internetová kavárna, knihovna, karetní herna, herna pro děti i dospělé, casino, ale i galerie, konferenční sály, diskotéka, karaoke, několik druhů barů včetně Cognac & Cigar baru, kde si opravdu každý našel to svoje podle nálady a chutě. Bylo tu i 5 vyřívek, které však byly během naší plavby téměř stále obsazené. Po celé lodi bylo rozmístěno dostatečné množství lehátek na opalování, 3 bazény s mořskou vodou a tobogán. Ručníky byly volně k dispozici kolem lehátek.














Stravování na lodi
Jídlo se podávalo 5x denně a bylo zaměřeno podle toho, v jaké zemi se zrovna plulo nebo kotvilo. Nealko nápoje během celého dne byly zdarma. Výběr byl opravdu veliký a všecha jídla byla velmi chutná a neustále doplňována. Snídaně a obědy probíhaly formou self servisu (samoobslužně). Byly zde 2 hlavní restaurace - restaurace Costa Smeralda, ze které byl fascinující výhled na moře, a dvouposchoďová restaurace Portofino. Kromě toho zde byla a la carte restaurace Club Vincenza, kde byla nutná rezervace, a pak také bar Grand Solento, kde téměř nepřetržitě hrála živá hudba.
Již před plavbou bylo třeba si objednat, zda si budete přát večeřet v 19:00 hodin nebo od 21:00. My jsme si zvolili druhou variantu. Podávalo se 5 chodů výběrem z menu. Tyto večeře pro mne byly opravdu skvostným zážitkem. Přestože mluvím anglicky jsem občas některým jídlům nerozuměla a zvědavě jsem očekávala, co se mi objeví na stole... Brali jsme to spíše jako zábavu, protože jsme se mohli samozřejmě zeptat naší obsluhy. Každý stůl měl svoje 2 vlastní číšníky, kteří nás během večeře obsluhovali a starali se o nás. Večeře na lodi pro mne byly opravdu gurmánským zážitkem. Co se týká oblečení na společné večeře, bylo nám doporučeno mít vždy společenské oblečení.











Platby a poplatky na lodi
Na lodi jsme nepotřebovali žádnou hotovost. Každý cestující obdržel magnetickou kartu, na kterou si nechal naúčtovat veškeré platby (kromě casina). V den vylodění se všichni dostavili do tzv. vyúčtovací místnosti, kde se vyúčtovaly veškeré platby (místnost vypadala jako provizorní banka) a automaticky se každému cestujícímu připočetly také service charge poplatky, které byly použity jako spropitné pro zaměstnance lodi. Částka se pohybovala kolem cca 6-6,50 EUR na den. Ke každému drinku na lodi se automaticky připočítával poplatek 15% jako spropitné. Celkové vyúčtování bylo možné uhradit v hotovosti nebo kreditní kartou. Veškeré platby na lodi bylo možné si průběžně kontrolovat přímo v interní TV na pokoji. Stačilo jen zadat číslo naší karty a zobrazil se nám náš účet.

Výlety
Na recepci jsme si mohli rezervovat různé výlety nebo si zařídit individuální výlet. Ve většině přístavů fungoval tzv. ,,shuttle bus“ , který nás odvezl z přístavu do města a zpět. My jsme žádný z nabízených výletů nevyužili, vždy jsme si zvolili vlastní program s návštěvou města.
Výlety - Neapol













Výlety - Palermo














Výlety - Savona













Závěrem
Jsou cesty, na které se jen tak nazapomíná. A plavba na lodi Costa Magica patří mezi ně.













Plavby lodí
Francie – turistické informace o zemi
Itálie – turistické informace o zemi
Francie - dovolená, katalog zájezdů
Itálie - dovolená, katalog zájezdů
Francie - katalog poznávacích zájezdů
Itálie - katalog poznávacích zájezdů
Last Minute Francie - dovolená na poslední chvíli, katalog zájezdů Last Minute
Last Minute Itálie - dovolená na poslední chvíli, katalog zájezdů Last Minute
Super Last Minute Francie - s odletem do týdne, katalog zájezdů Super Last Minute
Super Last Minute Itálie - s odletem do týdne, katalog zájezdů Super Last Minute
Francie - předpověď počasí
Itálie - předpověď počasí