Francie - Korsika, perla Středomoří - cestopis

O Korsice se říká, že je to perla Středomoří. Především však má řadu vlastností a charakteristik, pro které se v poslední době stala oblíbeným prázdninovým hitem českých cyklistů. A tak jsem se i já s přáteli vydala prozkoumat a procestovat krásy tohoto ostrova, a to 7. září 2007.

Ostrov Korsika - základní údaje

Korsika Příslušnost: Francie.
Poloha: 80 km západně od Itálie, 160 km jižně od francouzské Riviéry, 13 km severně od Sardinie.
Rozloha: 8 720 km2, 965 km pobřeží.
Počet obyvatel: 220 000, z toho polovina žijící ve městech Ajaccio a Bastia.
Nejvyšší kóta: Monte Cinto 2 706 m.

Cesta:

Na Korsiku se nejlépe dostanete trajektem z italského Livorna do Bastie. Dopravu trajektem si můžete zařídit a zaplatit přes internet na adrese www.corsicaferries.com. Můžete zkusit přijet tzv. na blind a v místní kanceláři si jízdenku koupit až před cestou, ale nemusí se to podařit, protože trajekty bývají plné. Jezdí zde obrovské žluté trajekty s jednou nebo více garážovými palubami a s pěti dalšími palubami, ve kterých se dá přebývat během plavby.

Korsika - poloha, počasí, pobřeží a hory:

Ostrov Korsika leží v Janovském zálivu 12 km od italské Sardinie, od níž je oddělen Bonifackým průlivem. Vzdálenost od Francie činí 170 km a od kontinentální Itálie pouhých 83 km.

Korsika K rozmanitostem přírody přispívá i typické středomořské podnebí s velkými rozdíly, hlavně podle nadmořské výšky. Většinou je slunečné a zvláště v létě, kdy teploty na pobřeží dosahují 30-35 °C, horké a suché. Srážky přicházejí zejména v zimních měsících, zatímco v létě je počet dnů s deštěm silně omezen. Ještě počátkem léta, kdy už na pobřeží začíná sezóna, leží na horských vrcholech i ve vysokohorských sedlech sníh.

Korsika má velmi rozdílná pobřeží. Východní je ploché, souvislé a rovné, západní skalnaté, silné a členité. Bystřiny a řeky spolu s mořem vytvořily na plochém východním korsickém pobřeží laguny stojaté vody. Korsika Dodnes jsou tu velké sladkovodní plochy oddělené od moře jen úzkou hrází. Pláže jsou většinou písečné s jemným až jemně hrubým bílým pískem. Moře je opravdu čisté, místy až azurově modré s viditelností na dno, což dobře umožňuje pozorovat drobné mořské živočichy.

Korsika je země hor. Na první pohled vypadá mapa ostrova jako nepřehledný chaos pohoří. Hory prorůstají Korsiku od severu k jihu, od západu na východ. Korsika je skutečně jedno jediné obrovské pohoří trčící z vln. Kdyby Středozemní moře rázem vyschlo, tyčilo by se na místě ostrova pohoří vysoké téměř pět tisíc metrů, protože Korsika vyrůstá z mořského dna hlubokého přes dva kilometry. Korsika patří geologicky k nejstarším částem Evropy.

Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika

Počasí ve Francii

Korsika - ubytování:

Na Korsice najdeme nespočet kempů, které lemují celé západní i východní pobřeží. Je to ideální místo pro přenocování. Kempy nabízí kvalitní sociální zařízení a zázemí, a to tak, že je možné v nich bez problému strávit celou dovolenou. Většinou jsou situované přímo u pláže, což zvyšuje jejich atraktivitu. Každé ráno je možné si v místním obchodě zakoupit francouzskou bagetu, která je obvykle ještě teplá. Ceny za ubytování se obvykle pohybují okolo 6-7 Eur za osobu a noc.

Korsika - ceny v supermarketech:

Bageta od 250 g ... od 0,65 do 0,9 EUR. Jogurty 4 x 125 g ... 1,7 EUR. Camembert 200 g ... 1,5 - 2,5 EUR. Mléko kravské 1 litr ... 0,7 EUR.
Džus 100% 2 litry ... 2,8 EUR. Rajčata, jablka ... 2,4 EUR. Salámy (místní) 1 kg ... 16 - 22 EUR. Víno 0,7 litru ... 3,5 - 5 EUR.

Korsika - Ajaccio:

Hlavní město ostrova ležící při severním rameni stejnojmenné zátoky. Říká se, že Ajaccio patří k nejstarším městům na ostrově. Dnešní Ajaccio založili v roce 1492 Janované. Kromě své skvělé polohy - vyrůstá terasovitě nad mořem - není ale stavebně nijak pozoruhodné. Jeho věhlas je nejvíce spojován s Napoleonem Bonaparte, slavným rodákem, který je největším magnetem korsické metropole. Kromě jeho rodného domu se zde ukazuje katedrála, kde byl Napoleon pokřtěn, a muzeum s jeho křestním listem a bronzovou posmrtnou maskou.

Korsika - Bastia:

Obyčejný přístav bez osobitého rázu, bez typické architektury. Bastia není totiž korsická. V bývalém hlavním městě ostrova, v němž žije dnes na 50 000 obyvatel, se vystřídalo příliš mnoho pánů a po každém tu něco zbylo. Nejsilněji tu návštěvník cítí blízkost Itálie. Bastia je živé obchodní středisko, kterým proudí většina zboží na ostrov a do ciziny. Je největším a nejvýznamnějším městem s významným hospodářským a politickým vlivem.

Korsika - Bonifacio:

Toto město, známé v celém Středomoří, je zajímavé svou zvláštní polohou na vysokém vápencovém útesu. Je to v podstatě malá pevnost se svým typickým charakterem, která byla vybudována kolem správní budovy až k samému okraji útesu. Skládá se ze dvou částí. Tou první je La Marine (přístavní část), která se nachází u paty fjordu. Zde se též nachází přístav jachet, rybárna, ale především místo, odkud odjíždějí lodě na Sardinii. Citadela, neboli horní město, k jehož branám nás přivede široké a příkré schodiště, je tvořena krásnými kamennými domy a uličkami, ve kterých se nachází řada malebných kavárniček, restaurací a obchůdků se suvenýry.

Korsika - Corte:

Je jediné větší vnitrozemské město s jediným vnitrozemským korsickým hradem. V době snah o osamostatnění mělo být Corte hlavním městem Korsiky. Hrad, který v Corte na vysoké skále stojí, je takový menší a ne moc zajímavý. Je v něm mimo jiné moderně dostavěné muzeum. Korsičané si jej ovšem cení.

Korsika - Calvi:

Je už menší městečko, zajímavé svým přístavem a městskou architekturou. Leží na severozápadním cípu Korsiky. O Calvi se tvrdí, že je rodištěm Kryštofa Kolumba (Korsika dlouho spadala pod Janov). Připlouvají sem trajekty z Nice.

Celkový dojem:

Korsika je oprávněně nazývána perlou Středomoří. Na své si zde přijdou turisté, cyklisté, ale i ti, kteří se rádi na dovolené věnují odpočinku na pláži. Ostrov nabízí všechny možnosti relaxace a aktivit, které si jen můžeme na dovolené představit. Korsika svou atmosférou každého okouzlí a dostatečně pohostí. Jsou místa, na které se rádi vracíme a Korsika patří bezpochyby mezi ně.

Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika Korsika

Francie - turistické informace o zemi
Francie - dovolená, katalog zájezdů
Francie Korsika - nabídka zájezdů
Last Minute Francie - dovolená na poslední chvíli, katalog zájezdů Last Minute
Super Last Minute - Francie s odletem do týdne, katalog zájezdů Super Last Minute

Veronika Kubátová, Foto: Luděk Cigánek, 14. 2. 2008