Kapverdské ostrovy - CAPE VERDE – NO STRESS - recenze

Letos na jaře nám představila cestovní kancelář Eximtours novou destinaci s charterovými (a tedy levnými) lety – Kapverdské ostrovy, resp. z nich ostrov Sal, kde je mezinárodní letiště. Protože se snažíme znát podmínky v místech, kam Vás, naše zákazníky, posíláme, udělal jsem si tam týdenní výlet.

Cesta tam i zpět proběhla téměř bez závad. Služby CK byly standardní. Let je trochu delší. Tam jsme měli mezipřistání ve Španělsku a zpět na Tenerife. S mezipřistáním se cesta natáhne na 8 hodin. Na Kapverdy jsme přiletěli v šest večer tamního času. Posun je mínus 3 hodiny, a tak u nás bylo devět večer. Mobily - žádné české sítě na Kapverdách nefungují, a proto ani nebylo možné dát hned zprávu domů. Měli jsme objednán Hotel Oasis Atlaticó, který má dvě části - Belorizonte a Novorizonte. Ubytování proběhlo celkem hladce a mohli jsme jít na večeři. Všichni jsme měli program All Inclusive, který také všem doporučujeme (viz. dále).

Jídlo

Restaurace V hotelu bylo jídlo velmi dobré, pouze výběr byl omezený. Nicméně nám vyhovovaly ryby až ve třech variantách úprav a dostatečné množství různých salátů. Poměrně slabý byl výběr moučníků a občas jen dva druhy ovoce – červený meloun a papaya. Pak se různě střídala jablka, hrušky a další. V nabídce CK jsou i hotely pouze se snídaní. Není mi jasné, jak jíst na ostrově další jídla. Obchody s potravinami prakticky neexistují a jídlo v restauracích je dost drahé, tak kolem 10 -15 eur. Můžeme tedy All Inclusive jen doporučit.

Nápoje

Bylo k dispozici bez omezení dobré pivo, červené i bílé víno a alkoholické nápoje místní výroby. Ty už samozřejmě měly k dobré chuti poměrně daleko a bylo skoro nemožné jeden od druhého rozeznat, ale to je v Africe běžné. Proto se daly pít pouze jako koktaily, které obsluha ochotně namíchala. Nealkoholické nápoje byly k dispozici samozřejmě také bez omezení.

Počasí

Pláž První dva dny jsme měli relativně klidný větřík. To ale mělo za následek, že se nám nad pláží usadil již v devět hodin ráno mrak a nehnul se až do večera. Na opalování to mnoho nevadilo, protože slunce bylo na ostrově velmi silné, asi stejné jako v Thajsku, takže spolehlivě spálilo i přes mraky. Další dny se počasí dostalo do normálního stavu. Bylo oblačno a příjemná teplota, ale skutečně velký a velmi nepříjemný vítr, který vás doslova vyhnal z pláže k bazénu, kde se před ním dalo alespoň trochu schovat. My jsme pak trávili den tak, že jsme měli základnu u bazénu a třeba na hodinu jsem šli k moři a zase se vrátili.

Pláž a moře

Pláž byla krásná, čistý písek. Na moři slušné až metrové vlny. Dalo se s nimi bavit více než hodinu stále dokola. V jiných místech, kde jsem takové vlny zažil, to většinou znamenalo, že byla tráva v moři apod. Zde ne. Moře bylo stále stejně čisté. Ráno bylo trochu chladnější, ale silné slunce moře u břehu dokázalo příjemně ohřát. V bazénech byla napuštěná slaná voda. Lehátka byla všude zdarma a v dostatečném množství. Bylo možné vyfasovat ručníky a každý den si je vyměnit.

Ubytování

Ubytování Byli jsme ubytováni v bungalovech. Standardní kvalita na tři hvězdičky. V televizi se dalo dívat pouze na fotbal. Telefon na pokoji byl a u něho ceník (Evropa 8 eur/1 minuta), takže se používat nedal. Úklid prováděla pokojová služba denně. Měli stále zmatky kolem ručníků, takže jsme se o ně museli občas přihlásit. Teplá voda tekla kdykoliv. My jsme měli výbornou klimatizaci. Byla velmi tichá. Někteří spolubydlící z jiných bungalovů si ale stěžovali na hluk nebo nesprávnou funkci klimatizace.

Nákupy a měna

Obchod se suvenýry Pokud bychom možnosti nákupů zaokrouhlili na celá čísla, tak vyjde nula. V podstatě se nedá nikde nic rozumného koupit. Místní umělecký folklór nás osobně neupoutal, ale to nemusí platit pro každého. Nevím, proč CK v materiálech uvádí, že lze brát eura i dolary, když celý ostrov uvádí cenu buď v jejich měně, nebo v eurech. Aneb určitě s sebou vzít eura a to i libovolně drobné. Je to paralelní měna. Kurz na jejich escudos je 1 eur = 100 escudos a je úplně jedno, čím platíte.

Spojení se světem

To je celkem zážitek. Do mobilní sítě se s českou SIM kartou nepřihlásíte. Na hotelu byl k dispozici internet za neuvěřitelných 3,5 eura/půl hodiny, a to počítač neměl ani sluchátka a mikrofon. Počítač je ale jen jeden. Na radu delegáta jsme chodili telefonovat do asi 1,5 km vzdáleného města, kde byla něco jako trafika s pohledy a telefony. Zde bylo možné volat do ČR za 0,7 až 0,8 eur/minutu, což už byla celkem rozumná cena. Většinou to fungovalo.

Sport

Kapverdy jsou rájem surfařů a dalších sportů, které potřebují vítr. K dispozici je půjčovna příslušných potřeb a možnosti kurzů. Dále lze dělat procházky jak po pláži, tak po promenádě. Celý den jsou k dispozici i animační programy.

Celkový dojem

Surfování a jiné vodní sporty Blízkost Afriky je znát. Ostrov Sal je nezelený, v podstatě je to jen poušť. Asi dvacet let již nepršelo. Turistický ruch se teprve rozvíjí. Trvalý, silný vítr na pohodě návštěvníkům nepřidává a na pláži není žádný pokus o snížení jeho následků (slaměné zábrany nebo vysázení nějakých křovin). Pokud by ho nebylo, byla by to výborná dovolená pro zákazníky, kteří si chtějí skutečně odpočinout, kterým nevadí, že nemají spojení se světem, mají rádi ryby a hodně ospalou atmosféru ostrova. Nikdo nikam nespěchá. Snídaně od sedmi hodin má často patnáct minut zpoždění. Tak si před jídelnou v klidu sednete a počkáte až ji otevřou. Platí určitě slogan Kapverdských ostrovů:

CAPE VERDE – NO STRESS.

Pobřežní proménáda Nikde nic, v podstatě jen poušť Místní trafika Obchod

Kapverdské ostrovy - turistické informace o zemi
Kapverdské ostrovy - dovolená, katalog zájezdů
Last Minute Kapverdské ostrovy - dovolená na poslední chvíli, katalog zájezdů Last Minute

Igor Uherčík, 17. 10. 2006