Řecko - Zakynthos - Caretta caretta - recenze hotelů

V Ionském moři se nachází řecký ostrov Zakynthos neboli „Fiore de Levante“ (vůně levandule, květina východu), jak ho s oblibou nazývali už staří Benátčané.

Zakynthos

Zakynthos - hlavní město Zante - Zakynthos leží v Iónském moři a je součástí iónského souostroví. Svojí rozlohou je třetím největším a současně nejjižnějším ostrovem z této skupiny ostrovů. Přesto není tak hustě osídlený. Hned po Korfu patří ostrov Zakynthos mezi nejnavštěvovanější. Od května do října jsou pláže plné turistů z celé Evropy. Domácímu obyvatelstvu to však nevadí, protože turismus je hlavním zdrojem jejich obživy. Měnou je v Řecku Euro - 1 EUR = 100 centů. Už v dávných dobách Zante lákal krásou svojí přírody – průzračným mořem, horami a kopci zarostlými píniovými lesy. Na jaře je plný květů a i v létě zůstává příjemně zeleným ostrovem díky olivovým sadům a vinohradům.

Zakynthos - cesta

Zakynthos Odlétali jsme 22. května 2007 v 11:10 hod. z letiště Praha–Ruzyně. Letěli jsme spolu s prvními klienty, kteří zahájili letní turistickou sezónu cestovní kanceláře Firo-Tour. Na ostrově Zakynthos jsme přistáli ve 14:05 hod. místního času. Časový posun je +1 hodina oproti středoevropskému času. Po příletu nás čekaly zástupkyně CK, které pro nás měly připravené informační materiály o ostrově. Transfer do místa ubytování trval asi 30 minut. Minibus nás zavezl do střediska Tsilivi – Aparthotel Planos Beach.

Zakynthos - podnebí

Zakynthos má subtropické klima a v létě zde teploty vystupují až nad 35 °C. V době mé návštěvy bylo počasí různorodé, od bouřek, oblačnosti až po překrásný slunečný den, ideální ke koupání. Teplota vody však byla ještě chladnější a pohybovala se okolo 20 °C.

Zakynthos - pláže a moře

Pláže na jihu a východě ostrova jsou převážně písečné – jemný písek šedivě okrové až zlatavé barvy je místy smíšený s kamínky. Zátoky ve strmých útesech západního pobřeží mají kamínkové až kamenité pláže z vápence nebo sádrovce a jsou překrásně bílé. Moře je zde příjemně teplé a průzračně čisté.

Zakynthos - výlety

Autokarový okruh po ostrově

Během příjemného oddychového dne v klimatizovaném autobuse nám průvodkyně přiblížila způsob života obyvatelů ostrova. První zastávka byla ve Skinarii (severní bod ostrova), kde leží modré jeskyně. Název těchto jeskyní je odvozený od modré barvy vody, která vzniká odrazem denního světla. Odjezd byl z přístavu St. Nikoalos. Další zastávkou byla vyhlídka na pláž Navajo, kde si každý, kdo se nebál vystoupit na malý můstek ve výšce 250 m n. m., mohl vyfotit překrásný výhled na pláž. Potom jsme se přemístili na západní pobřeží do dědinky Anafonitria a zde jsme navštívili stejnojmenný klášter, kde pobýval i Sv. Dionysios – patrón ostrova. Následovala zastávka u místních obchodníků na ochutnávku jejich domácích produktů (olivový olej, tymiánový med, sýr). Dále jsme navštívili vesničku Exochora, která jako jedna z mála dědin přežila zemětřesení v roce 1953. Zachovalo se zde několik původních domů a nachází se tam prý i nejstarší olivovník na ostrově. Pro někoho byla možná nejoblíbenější zastávkou návštěva vinného závodu Callinico wines spojená s ochutnávkou vína. Pokračovali jsme prohlídkou hrnčírny, kde používají techniku a vzory byzantské keramiky. Nakonec jsme navštívili hlavní město Zakynthos, které jsme mohli obdivovat spolu se zátokou díky nádhernému výhledu z kopce Bochali.

Skinarie - modré jeskyně Pláž Navajo Exochora - nejstarší olivovník na ostrově Archiv vín v Callinico Sigoura - keramická dílna

Lodní výlet na pláž Navajo

Turisty nejnavštěvovanější celodenní výlet lodí trvá 9 hodin, během kterých si díky zastávkám můžete zaplavat v Iónském moři. Nejkrásnější se mi zdály modré jeskyně ve Skinarii a vrak pašerácké lodi na pláži Navajo.

Výlet lodí Kaiki

Výlet menší zátokou Laganas za želvami a koupáním. Vyplouvá se z přístavu Limanaki v Katanské zátoce směrem k ostrovu Marathonissi. Cesta pokračuje k jeskyni Keri, která se nachází na mysu Marathias. Voda je zde opravdu průzračná a viditelnost je až 25 metrů. Výlet končí v 15:00 hod.

Ostrov Marathonissi Carreta - carreta (želva) Zakynthos - mys Marathias Zakynthos - mys Marathias - Keri

Řecko - turistické informace o zemi
Řecko - dovolená, katalog zájezdů
Last Minute Řecko - dovolená na poslední chvíli, katalog zájezdů Last Minute
Super Last Minute - Řecko s odletem do týdne, katalog zájezdů Super Last Minute

Zakynthos - střediska a hotely

Amoudi

Amoudi - výhled na moře z Kazanos Tato malebná dědinka je ideálním místem pro milovníky klidu a pohody. Nachází se na severovýchodě ostrova v nedotčené přírodě, obklopená vinicemi a olivovými háji. Najdete zde menší pláž s mírným vstupem do moře, malý přístav, několik taveren a obchůdků pro turisty. Leží asi 3 km od letoviska Alikanas, kde je nabídka restaurací, obchodů, taveren a zábavy mnohem větší. Transfer z letiště trvá přibližně 35 minut.

Amoudi - Studia Kozanos **+

Kozanos - komplex dvou tříposchoďových budov bez výtahu
- rekonstruované 2lůžkové studia s možností až dvou přistýlek, s kuchyňským koutem (mikrovlnka, lednička, dvouplotýnkový vařič)
- bazén s barem, lehátka a slunečníky u bazénu jsou zdarma, na pláži za poplatek (2 lehátka + 1 slunečník cca 6 EUR/den)
- k pláži vede jen několik schodů
- velmi pěkné a útulné ubytování v tiché lokalitě

Amoudi - Apartmány Adonis **+

Amoudi - Apartmány Adonis - komplex 3 dvouposchoďových budov bez výtahu
- 2lůžkové až 4lůžkové apartmány
- klimatizace je možná jen v apartmánech na poschodí, studia v přízemí mají slunečníky
- bazén lze používat v nedalekých studiích Kozanos
- pláž, která ale není příliš pěkná, je vzdálena asi 150 m
- ubytování je podle mého názoru velmi jednoduché

Amoudi - Aparthotel Amoudi ***

- třípatrová budova má studia a apartmány pro 2 až 4 osoby s balkónem, s výhledem na moře nebo bazén
- 4lůžkové apartmány se skládají ze dvou samostatných pokojů s pevnými lůžky a nebo patrové postele
- sladkovodní bazén je s oddělenou částí pro děti, lehátka a slunečníky u bazénu jsou zdarma
- bar u bazénu, zahradní krb, menší dětské hřiště
- velmi pěkné, příjemné až rodinné prostředí je vhodné i pro rodiny s dětmi

Aparthotel Amoudi Aparthotel Amoudi - pokoj Aparthotel Amoudi - výhled z apartmánu

Alikes

Na severovýchodě ostrova, který je vzdálen asi 16 km od hlavního města, leží klidné turistické letovisko Alikes. Najdete zde velkou nabídku taveren i restaurací, kde si milovníci nočního života přijdou na své. Atraktivní dlouhá pláž s bezpečným přístupem do moře a krásně čistou vodou je ideálním místem pro odpočinkovou rodinnou dovolenou. Transfer z letiště trvá asi 40 minut.

Alikes - Hotel Montreal ***+

- nově zrekonstruovaný třípatrový hotel s výtahem
- vstupní hala s recepcí, restaurace, TV kout, bezbariérový přístup
- 2lůžkové pokoje s možností až dvou přistýlek pro děti (patrové postele), menší balkón
- lednička, elektricky ovládané žaluzie
- bar, bazén s terasou, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma
- 400 metrů dlouhá pláž s pozvolným vstupem do moře, lehátka na pláži za poplatek (2 lehátka + 1 slunečník cca 6 EUR/den)
- za poplatek klimatizace 6-7 EUR/den, trezor 10-15 EUR/den, dětská postýlka 3-5 EUR/den
- velmi pěkný rodinný hotel je ideálním místem pro rodinnou dovolenou
- naproti hotelu se nachází solné pole, a proto je nutné si sebou vzít přípravky proti komárům
- centrum Alikes s obchody a pekařstvím je vzdálené přibližně 15 minut chůze

Hotel Montreal Hotel Montreal - pokoj Hotel Montreal - výhled z pokoje Hotel Montreal - pláž

Aghios Sostis

Ostrůvek Aghios Sostis Letovisko s úzkou písčitou pláží Aghios Sostis se nachází mezi Keri a rušným Laganas. Nese název podle stejnojmenného malého ostrova, který je na dohled. Ostrůvek získal svůj půvab díky zvláštním útvarům s malými jeskyněmi, které jsou obklopeny borovicemi. Před několika stoletími byl součástí pevniny, od které byl v 17. století oddělen zemětřesením. Aghios Sostis je tradiční malebná vesnička, která je vhodná pro klidnou rodinnou dovolenou.

Aghios Sostis - Vila Maria **+

- dvouposchoďová budova s třílůžkovými studii s možností další přistýlky pro děti do 12 let
- balkón, bez klimatizace, základní kuchyňské vybavení, lednička, dvoj-plotýnkový vařič
- cca 30 m od vilky je obchod
- pláž je velmi malá a úzká (max. na 1 lehátko), příjemnou procházkou kolem moře můžete dojít do Laganas, Kalamaki
- ubytování je pěkné a útulné, nevýhodou je však nepěkná pláž

Vila Maria Vila Maria - pokoj

Laganas

Laganas je nejrušnější a největší středisko na ostrově Zakynthos. Najdete zde zábavu od soumraku do úsvitu. Pulzující město je plné barů, restaurací, taveren a nočních klubů. Funguje tu pravidelná veřejná doprava do hlavního města Zakynthosu, který je vzdálen asi 8 km. Laganas má nejbohatší výběr turistických aktivit. Motorové vodní sporty jsou však z ekologických důvodů přísně zakázané. Obdivuhodná je dlouhá písečná pláž s pozvolným vstupem do vody. Ve večerních hodinách slouží část pláže jako dopravní komunikace.Transfer z letiště trvá asi 25 minut.

Laganas - Studia Grigoris **+

Studia Grigoris - 2 až 3lůžková studia s balkónem
- jednoduché zařízení studií, kuchyňský kout se základním vybavením (lednička, dvouplotýnkový vařič)
- vzdálenost od centra letoviska 150 m
- možnost využití bazénu v nedalekém hotelu za poplatek
- velmi jednoduché ubytování bez možnosti klimatizace

Laganas - Hotel California Beach ***

- třípatrová budova
- jednoduché dvoulůžkové pokoje s možností 1 přistýlky pro dospělou osobu nebo 2 děti, balkón nebo terasa
- recepce, vstupní hala, bar, společenská místnost s TV
- bazén, lehátka u bazénu zdarma, na pláži za poplatek
- vzdálenost pláže 60 m
- 300 m vzdálenost od centra letoviska (obchůdky, restaurace, bary)
- trezor 10 EUR/den, klimatizace 10 EUR/den, dětská postýlka 10 EUR/den
- možnost zakoupení stravy a využití dětského klubu v nedalekém hotelu Galaxy
- výhodou je dlouhá písečná pláž

Hotel California Beach Hotel California Beach - bazén Hotel California Beach - pokoj

Laganas - Hotel Galaxy ****

- nachází se přímo na pláži
- skládá se z několika objektů, hlavní budova je čtyřpatrová s recepcí, barem a výtahem
- klimatizace, 2lůžkové pokoje s možností 1 přistýlky pro dítě nebo dospělou osobu
- balkón nebo terasa, lednička, telefon, TV
- jako jediný hotel z nabídky CK Firo-Tour nabízí stravování formou all inclusive
- má několik restaurací (řecká a mezinárodní kuchyně), zahradní restaurace na střeše hotelu s nádherným výhledem na zátoku Laganas
- bazén s barem, bazén pro děti ze skluzavkou, lehátka a slunečníky jsou u bazénu zdarma a na pláži za poplatek
-dětský koutek a dětské hřiště
- hotel je ideální pro rodiny s dětmi, o prázdninách je zde pro malé klienty animátor od CK Firo-Tour
- všechny části hotelu jsou kuřácké

Hotel Galaxy Hotel Galaxy - pokoj Hotel Galaxy - dětský bazén

Kalamaki

Letovisko se nachází na konci zálivu Laganas na jihu ostrova. Leží 5 km od hlavního města Zakynthos. Dlouhá písečná pláž s mělkou vodou je klidnější jako u sousedního střediska Laganas, kam se dá dojít pěšky. Pláž patří k nejvyhledávanějším na ostrově a je ideální pro rodiny s dětmi. Letovisko Kalamaki je známé jako místo, kde se rodí želvy Carreta-carreta. Želvy můžete zahlédnout kolem 12 a 16 hodiny. Na ochranu těchto vzácných živočichů byly přijaty nařízení, které musí respektovat všichni turisté. Na pláži jsou ochránci želv, kteří vás upozorní na případný přestupek. Na pláži se například nesmí zapichovat slunečníky, ležet můžete maximálně 4 m od moře, protože dále je tento prostor vyhrazený pro želví hnízda. V tomto turistickém letovisku najdete mnoho restaurací, barů a klubů. Transfer z letiště trvá asi 15 minut.

Kalamaki - Hotel Ilaria ****

Kalamaki - Hotel Ilaria - hotelový komplex se nachází mimo centrum letoviska Kalamaki
- skládá se z hlavní budovy a třech 2poschoďových budov ve velké a pěkné zahradě
- velmi pěkně zařízené 2lůžkové pokoje s možností 1 přistýlky, balkon nebo terasa
- lednička, trezor, TV, telefon
- velký sladkovodní bazén s oddělením pro děti, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma
- vzdálenost pláže 500 m, cesta vede přes frekventovanou silnici
- 300 m od centra letoviska Kalamaki
- klimatizace 10 EUR/den, dětská postýlka 3 EUR/den
- velmi pěkné prostředí, ideální pro rodiny s dětmi, které mají rádi spíš sladkou než mořskou vodu

Kalamaki - studia Kalidonio **+

- prostorná 2lůžková studia s možností 1 přistýlky, balkon nebo terasa
- kuchyňský kout se základním vybavením, lednička
- sladkovodní bazén s oddělením pro děti, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma, na pláži za poplatek
- minigolfové hřiště je v blízkosti za poplatek
- pěkné a útulné pokoje v tiché části letoviska Kalamaki
- vzdálenost 300 m od centra, autobusové zastávky, obchodů a restaurací
- příjemné místo pro strávení klidné a krásné dovolené

Kalamaki - studia Kalidonio Studia Kalidonio - bazén Studia Kalidonio - pokoj

Vassilikos

Vassilikos - pláž Aghios Nikolaos Vassilikos se nachází v nejkrásnější části ostrova s nedotčenou přírodou, nedaleko překrásných pískových pláží s průzračnou vodou. V blízkosti vesničky Vassilikos se nachází jen několik hotelů. Jsou zde ideální podmínky pro klienty všech věkových kategorií, bohaté sportovní vyžití a klidný noční život. Nachází se tu pláže se zlatým pískem, kde zeleň sahá až těsně k vodě. Najdete tady i zátoky s jeskyněmi.

Vassilikos - studia Koukis ***

Vassilikos - studia Koukis - komplex 4 trojpodlažních budov bez výtahu
- klimatizovaná 2lůžková studia s možností 1 přistýlky pro dospělou osobu nebo 2 přistýlek pro děti
- kuchyňský kout se základním vybavením, lednička, TV, balkon, výhled na moře
- restaurace, bar, taverna
- velký sladkovodní bazén s oddělenou částí pro děti, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma, na pláži za poplatek
- velmi pěkné ubytování s nejkrásnější pláží ostrova Aghios Nikolaos
- ideální pro rodiny s dětmi

Vassilikos - Hotel The Bay ****

- rozsáhlý moderní hotelový komplex se skládá z několika budov
- klimatizované 2lůžkové pokoje s možností 1 přistýlky, balkon nebo terasa
- telefon, lednička, TV, fén
- sladkovodní bazén, dětský bazén, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma, na pláži za poplatek
- dětské hřiště, dětský klub a zábavné programy v anglickém a německém jazyce
- hotel se nachází přímo na pláži s pozvolným vstupem do moře
- tenisové kurty, plážový volejbal, fitness, jacuzzi
- množství vodních sportů a potápěčská škola
- velmi pěkný a luxusně zařízený hotel vhodný pro náročné klienty všech věkových kategorií

Hotel The Bay Hotel The Bay - pokoj Hotel The Bay - bazén Hotel The Bay - jídelna Hotel The Bay

Tsilivi

Druhé z nejatraktivnějších letovisek na ostrově se nachází 6 km od hlavního města Zakynthos. Jeho dlouhá písečná pláž s jemným pískem, pozvolným vstupem do moře a všude přítomná okolní zeleň je přímo ideálním místem pro odpočinkovou rodinnou dovolenou s dětmi. Před silným větrem chrání záliv Toraditis, nazývaný také Gidakia.

Tsilivi - Aparthotel Planos Beach ***

- komplex 4 třípatrových budov
- 2lůžková studia s možností 1 až 2 přistýlek, balkon
- 2 budovy mají výtah
- kuchyňský kout, lednička, TV, telefon a fén
- bar u bazénu, restaurace, mini-market, sauna, posilovna, hřiště pro děti
- bazén, dětský bazén, lehátka a slunečníky u bazénu zdarma, na pláži za poplatek 6 EUR/den (2 lehátka + 1 slunečník)
- vlastní kostelík
- vzdálenost 50 m od pláže
- 300 m od obchůdků, taveren a restaurací
- velmi pěkné prostředí s vlastní restaurací, jen kousek od pláže
- ideální pro rodiny s dětmi a také pro všechny, kteří hledají možnost zábavy, a to jak denní, tak i té noční

Aparthotel Planos Beach Aparthotel Planos 2 Aparthotel Planos Beach - snídaně Aparthotel Planos Beach - bazén Aparthotel Planos Beach - mini-market a restaurace Aparthotel Planos Beach - dětské hřiště

Zakynthos - celkový dojem

Renáta - Zakynthos Ostrov Zakynthos si jako místo k odpočinku dokonce vybrala i bohyně Artemis a bůh Apollón. Důvodem jistě byla a stále jsou idylická místa plná zeleně, nádherné písečné pláže a průzračné azurově modré moře. Během těch 11 dnů, které jsem na tomto překrásném ostrově strávila, pro mě bylo toto místo takovým malým rájem na Zemi. Budu ráda, když se tam budu moci znovu vrátit a poznat i vidět vše, co jsem při své první návštěvě nestihla. Věřím, že je toho ještě mnoho…

Řecko - turistické informace o zemi
Řecko - dovolená, katalog zájezdů
Last Minute Řecko - dovolená na poslední chvíli, katalog zájezdů Last Minute
Super Last Minute - Řecko s odletem do týdne, katalog zájezdů Super Last Minute

Renáta Nikodemová, 15. 8. 2007