Turecko – Side – recenze hotelu Sueno Hotels Beach Side

Ráda bych se s vámi podělila o své zážitky z týdenní dovolené v Turecku, během níž jsem byla ubytovaná v hotelu Sueno Hotels Beach Side, který se nachází nedaleko centra města Side. Zájezd pořádala cestovní kancelář EXIM TOURS, v termínu 11.-18. 4. 2009.

Turecko – informace o zemi

Turecko je zemí, která tvoří most mezi dvěma kontinenty - Evropou a Ásií. Někteří lidé se možná obávají, jestli se budou umět v takové zemi chovat. „Neevropská“ kultura na nás v Turecku dýchá doslova z každé zdi, avšak nemusíte se obávat. Na poznávání nových kultur a zvyků je Turecko jednou z ideálních zemí. Místní lidé jsou velmi komunikativní, zvědaví a pohostinní, rádi vám ukážou svoji zemi tak, jak ji vidí oni. Vysvětlí vám svoje zvyky i obyčeje a na oplátku budou zvědaví na vás.

V Turecku platí východoevropský čas, proto je třeba si hodinky posunout o jednu hodinu dopředu oproti času středoevropskému.

Měnovou jednotkou je nová turecká lira (YTL). V mnoha restauracích, a i na některých tržištích, však už běžně přijímají EURO. Také kreditní a platební karty přijímají ve většině obchodů – akceptované jsou všechny mezinárodně platné karty (VISA, American Express, Maestro Card ...). Alespoň takto to platilo v době mého pobytu, v dubnu 2009.

V Turecku se obvykle domluvíte buď anglicky, německy nebo rusky. Od Turků jsme zaslechli i pár českých slovíček, což nás potěšilo.

Turecko – cesta

Odlet z Prahy probíhal bez problémů. Letěli jsme s leteckou společností Travel Service. Za necelé 3 hodiny jsme přistávali na letišti ve městě Antalya, kde nás přivítala delegátka. Nasedli jsme do připraveného minibusu a po necelé hodince (73 km) jsme již vystupovali u našeho hotelu Sueno Hotels Beach Side.

Turecko - dovolená, katalog zájezdů

Turecko - Sueno Hotels Beach Side

Sueno Hotels Beach Side je příjemný rozlehlý komplex ve tvaru podkovy, nově zrekonstruovaný v roce 2006, a nachází se přímo u pláže v klidném prostředí. Od centra Side je vzdálen 1 km. V tomto hotelu najdete vše, co potřebujete. Tedy nejen bary, restaurace a kavárny, ale i obchody, kadeřnictví, kosmetiku, internet a pro milovníky sportu i mnoho sportovních aktivit. Ať už bowling, billiárd, tenisové kurty, minigolf, stolní tenis, squash, basketbal, fitness nebo saunu. No a pro děti je tu také Luna Park, skluzavky a tobogány. Na koupání můžete využít 6 venkovních a 1 vnitřní vyhřívaný bazén, který se napojuje na venkovní bazén. V dubnu jsme toto velice ocenili. Po celou sezónu tu probíhá velice pestrý animační program. K dopravě do centra lze využít místních taxi nebo minibusů, kterým se říká „dolmuš“.

Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side Turecko - Sueno Hotels Beach Side

Turecko - Sueno Hotels Beach Side - hotelový pokoj

Dvoulůžkové prostorné pokoje s možností přistýlky odpovídaly kategorii 5*. Na chodbičce byly dvě velké vestavěné skříně s trezorem v ceně. Samotný pokoj měl na jedné straně velké zrcadlo se stolem a židlemi, satelitním televizorem a minibarem také v ceně (Cola, Fanta, Sprite, Carlsberg pivo a minerálka). Naproti pak byly široké postele (1,10 m každá) s nočními stolky. Přistýlka, která nám sloužila jako pohovka, byla vkusně začleněná pod oknem. Balkón s výhledem na malý vnitřní lesopark s pruhem moře v dáli byl sice menší, ale vzhledem k tomu, že v celém komplexu bylo velké množství posezení, ani jsme ho nevyužili. Také vlastní sociální zařízení (koupelna s vanou, vysoušeč vlasů a WC) mělo dostatek místa. Nechyběla ani centrální klimatizace. Každodenní úklid byl samozřejmostí. Kromě hotelových pokojů je možné ubytovat se i v jezerních domcích, které jsou součástí hotelového komplexu. Tyto domky jsou umístěny kolem uměle vytvořené laguny a vstup do vody je u nich přímo z verandy.

Turecko - Sueno Hotels Beach Side – hotelový pokoj Turecko - Sueno Hotels Beach Side – hotelový pokoj Turecko - Sueno Hotels Beach Side – hotelový pokoj Turecko - Sueno Hotels Beach Side – hotelový pokoj
Turecko - Sueno Hotels Beach Side – hotelový pokoj Turecko - Sueno Hotels Beach Side – hotelový pokoj Turecko - Sueno Hotels Beach Side – hotelový pokoj

Turecko - Sueno Hotels Beach Side - stravování

V hotelu bylo stravování formou ultra all inclusive. Jídlo bylo pestré, chutné a v dostatečném množství. V době našeho pobytu (dubnu 2009) bylo stravování nabízeno takto:
Snídaně: 07:00–10:00 formou bufetu v hlavní restauraci a 08:00–10:30 formou bufetu v Lake Houses restauraci.
Pozdní snídaně: 10:00–11:00 v hlavní restauraci.
Oběd: 12:30–14:30 formou bufetu v Beach baru.
Snack: 12:30–16:00 v Beach baru.
Dětský bufet: 18:30– 20:00 formou bufetu v hlavní restauraci.
Večeře: 19:00– 21:30 formou bufetu v hlavní restauraci.
Noční občerstvení: 23:30–01:00 formou bufetu v hlavní restauraci.
Sendvič: 01:00–07:00
Polévka: 23:30–07:00

Alkoholické nápoje zdarma v rámci ultra all inclusive: vodka, koňak, gin, Irish Cream, liqueur, rum, whiskey, vermouth, campari a tequila.

Po celý den byly přístupné nápojové automaty, kde jsme si mohli kdykoliv připravit kávu, teplý i ledový čaj a různé druhy džusů. Tyto automaty byly jak v hlavní budově, tak i u hlavního bazénu a na pláži.

Turecko - Sueno Hotels Beach Side – stravování Turecko - Sueno Hotels Beach Side – stravování Turecko - Sueno Hotels Beach Side – stravování Turecko - Sueno Hotels Beach Side – stravování Turecko - Sueno Hotels Beach Side – stravování Turecko - Sueno Hotels Beach Side – stravování

Turecko - Sueno Hotels Beach Side - pláž

Pláž je písečná a vstup do moře pozvolný. Ideální pro malé děti. Bohužel v dubnu ještě nebyla sezóna, takže pláž nebyla připravená. I dlouhé molo, ve tvaru kytky, bylo v tuto dobu rozebrané. Poslední den našeho pobytu se začala pláž upravovat. Předpokládám, že od května je pláž plně funkční. Obrázky pláže, které přikládám, jsou převzaté.

Turecko - Sueno Hotels Beach Side – pláž Turecko - Sueno Hotels Beach Side – pláž Turecko - Sueno Hotels Beach Side – pláž Turecko - Sueno Hotels Beach Side – pláž Turecko - Sueno Hotels Beach Side – pláž

Turecko - Sueno Hotels Beach Side - sportovní vyžití a zábava

V rámci ultra all inclusive jsme měli možnost navštívit krytý bazén, saunu (mezi 8:00–11:00 hod.), minigolf, tenisový kurt (vybavení a osvětlení za poplatek), plážový volejbal, stolní tenis, tobogány nebo si můžete vypůjčit kánoe a vodní šlapadla. A k tomu všemu animační program.

Za poplatek bylo možné pokračovat třeba na bowlingu, billiárdu, v Luna Parku nebo v internetové kavárně, ve Wellness centru na masážích, kosmetice atd. Byly tu i vodní sporty, potápěčská škola, turecké lázně, finská sauna a bruslení.

Turecko - Sueno Hotels Beach Side – sport a zábava Turecko - Sueno Hotels Beach Side – sport a zábava Turecko - Sueno Hotels Beach Side – sport a zábava Turecko - Sueno Hotels Beach Side – sport a zábava Turecko - Sueno Hotels Beach Side – sport a zábava Turecko - Sueno Hotels Beach Side – sport a zábava

Turecko, Side - počasí

V druhé polovině dubna 2009 zde bylo počasí polojasné a větrné. Přibližně kolem 23 °C. Večerní procházky byly se svetry či bundičkou. Pouze první den jsme měli zataženo, naštěstí to byl den příletový.

Počasí v Turecku

Fakultativní výlety

Z několika výletů, které CK EXIM TOURS nabízí, jsme se zúčastnili dvou.

Výlet 1: Turecko - Antalya a nákupy

Navštívili jsme Antalyi - nádherné staré město, které místní obyvatelé nazývají Kaleiči. Viděli jsme Hadriánovy brány, hodinovou věž, flétnový minaret a antický přístav. Cestou jsme navštívili i jeden z mnohých tureckých vodopádů – Karpuz Kaldiran. Součástí výletu byla i návštěva místního zlatnictví a prodejny kožených výrobků. V ceně výletu (16 EUR) byla doprava, český průvodce a oběd.

Turecko – fotky z výletu: Antalya a nákupy Turecko – fotky z výletu: Antalya a nákupy Turecko – fotky z výletu: Antalya a nákupy Turecko – fotky z výletu: Antalya a nákupy Turecko – fotky z výletu: Antalya a nákupy

Výlet 2: Turecko - Pamukalle – Bavlníkový hrad

Na tento výlet jsem se obzvláště těšila. Odjezd byl sice brzy ráno, v 5:45, ale stálo to za to. I když cesta byla dlouhá 430 km, bylo co pozorovat. Projížděli jsme největším tureckým pohořím Taurus, viděli jsme typické turecké vesničky a navštívili výrobnu ručně tkaných koberců, které mají v Turecku dlouholetou tradici. Po obědě, opět plni sil, jsme dorazili k Pamukalle, který se nám již z dálky jasně objevoval jako bílá stráň. Každý, kdo navštíví toto místo, hned pochopí, proč se mu říká Bavlníkový hrad. Pohled na krásné zářivě bílé terasy a vodopády, které tvoří voda jedinečného chemického složení, zanechá v paměti každého návštěvníka neopakovatelný otisk.

Turecko – fotky z výletu: Pamukalle Turecko – fotky z výletu: Pamukalle Turecko – fotky z výletu: Pamukalle Turecko – fotky z výletu: Pamukalle Turecko – fotky z výletu: Pamukalle

Nejdříve jsme si ale prohlédli antické město Hierapolis a to část Nekropole (pohřebiště). Kam až oko dohlédne, samé náhrobky (čtvercové i ty nejstarší kruhové). Po projití antické promenády přicházíme k samotným vápencovým terasám. Zouváme boty a vydáváme se na jedinou otevřenou cestu po terasách pro turisty. Nohy se brouzdají v teplé vápencové vodě a my obdivujeme jezírka a vůbec celý jedinečný prostor. Nevím, jak tu bývá v létě, ale duben byl na tento výlet jako stvořený. Bylo tam velmi málo lidí a počasí nás hned tak neunavilo. V ceně výletu (57 EUR) byla doprava, český průvodce, snídaně, oběd, večeře a vstupy na Pamukalle i Hierapolis.

Turecko – fotky z výletu: Hierapolis Turecko – fotky z výletu: Hierapolis Turecko – fotky z výletu: Hierapolis Turecko – fotky z výletu: Hierapolis

Turecko - závěrem

Dovolená v hotelu Sueno Hotels Beach Side je vhodná i pro náročnější klientelu. Jsem přesvědčená, že každý, od malého dítěte až po seniora, si zde najde to, co mu nejvíce vyhovuje. Pestrost sportovního vyžití i zábavy mě opravdu překvapila. Můžete dělat vše a nemusíte nic. Přitom všechny rušné aktivity jsou v dostatečné vzdálenosti od hotelu, což jistě mnozí přivítají. Slovo dovolená mi zde dávalo smysl. A určitě to nebylo jenom hotelem. Turci jsou opravdu velmi přívětiví, usměvaví lidé. Velice mě to překvapilo a věřím, že se do Turecka ještě vrátím.

Turecko, duben 2009 – Pamukalle, Kamila Leksová

Turecko - turistické informace o zemi
Turecko - dovolená, katalog zájezdů
Last Minute Turecko - dovolená na poslední chvíli, katalog zájezdů Last Minute
Super Last Minute – Turecko s odletem do týdne, katalog zájezdů Super Last Minute

Počasí v Turecku

Kamila Leksová, 4. 6. 2009